Make your own free website on Tripod.com

626   راه حل رييس جمهور براي حل بحران بازار سرمايه:

اعدام دو- سه نفر، بورس را به حالت عادي بر مي‌گرداند

سه شنبه دهم آبان 1384

**************************************************

به گزارش خبرنگار "روز" از تهران، در آخرين جلسه هيات دولت كه به بررسي وضعيت بورس اختصاص داشته، احمدي نژاد گفته است: اگر اجازه مي‌دادند دو سه نفر را اعدام كنيم، مساله بورس براي هميشه حل مي‌شد.

در اين جلسه، هر يك از وزرا و كارشناسان مدعو نظراتي را مطرح كرده‌اند كه مورد تصويب جمع قرار نگرفته و سرانجام، نشست بدون هيچ نتيجه‌اي به كار خود پايان داده است. اين جلسه، منجر به پرخاش بين تعدادي از وزرا و كارشناسان شده و متعاقب آن بوده که رييس جمهور با عصبانيت خطاب به حاضران، از لزوم "اعدام دو – سه نفر" از فعالان اين بازار سخن گفته است.


بورس هم اينك به يكي از چالش‌هاي پيش روي دولت تبديل شده است. واقعيت اين است كه سهامداران اين بازار اعتمادي نسبت به دولت جديد ندارند. از اين رو هر گونه تلاشي كه براي رفع نگراني‌ها در بازار اوراق بهادار شده تا كنون بي نتيجه بوده است. البته نگراني سهامداران چندان بي‌مورد نيست. در ايام انتخابات به نقل از احمدي نژاد گفته شده بود كه بورس نوعي قمار است و ما با آن مخالفيم.


اگر چه پس از چند روز دفتر وي اين سخنانان را كه به اونسبت داده شده بود، تكذيب كرد، اما از فرداي ۲۷ خرداد كه احمدي نژاد به دور دوم انتخابات رفت و بسياري از برآوردها حاكي از پيروزي وي بود، بورس و سهامداران آن واكنش از خود نشان دادند. اين واكنش به گونه‌اي بوده كه از آن روز تاكنون شاخص سهام بورس تهران تقريباً به طور ثابت منفي بوده است؛ به غير از دو- سه روز پاياني هفته گذشته كه به طور مصنوعي و با اعمال فشار از سوي مقامات بورس و با تأكيد شديد وزير اقتصاد مانع از كاهش آن شده‌اند.

در حال حاضر، پايين رفتن شاخص به زير ۱۰ هزار براي اين مقامات يك خط قرمز محسوب مي‌شود. حتي شايعه شده كه رئيس جمهور از وزارت اقتصاد و مقامات بورس خواسته كه با هر وسيله‌اي مانع از افت شاخص به زير ۱۰ هزار شوند. براي همين، شاخص بورس تهران حدود يك هفته است كه با تمهيداتي در مرز ۱۰ هزار نگه داشته شده است.


در چهار ماه گذشته بورس تهران نزديك به ۲۰ درصد ارزش خود را ازدست داده است. كارشناسان بر اين باورند كه اگر تلاش همه جانبه مقامات دولتي در جلوگيري از افت شاخص به اين ميزان صورت نمي‌گرفت، تا به حال بازار حدود ۴۰ درصد ارزش خود را از دست مي‌داد. شاخص بورس تهران از ۱۲۴۶۳ واحد در روز ۲۷ خرداد به ۱۰۰۲۱ واحد در بعد از ظهر شنبه رسيده است. هم اكنون بازار بسيار آشفته است. اگر چه با اعمال فشارهايي، خريد و فروش‌هايي به وسيله شركت‌هاي دولتي پذيرفته شده در بورس صورت مي‌گيرد و بيشتر جنبه فرمايشي براي ايجاد ثبات در بازار را دارد، اما به نظر مي‌رسد بي‌اعتمادي نسبت به تحولات فضاي سياسي و اقتصادي روز به روز افزايش داشته باشد.


در جلسه ديگري كه اخيراً از سوي مقامات بورس و مسوولان وزارت اقتصاد و دارايي برگزار شده است، از شركت‌هاي دولتي پذيرفته شده در بورس خواسته شد كه فعاليت خود را براي باز گرداندن رونق و ايجاد ثبات افزايش دهند. در همين رابطه قرار شده كه تعدادي از اين شركت‌ها با افزايش سود قابل پيش بيني خود براي هر سهم در سال مالي جديد و همچنين اعلام برنامه افزايش سرمايه، بازار را از التهاب ايجاد شده دور كنند. اين در حالي است كه افزايش سود و سرمايه به صورت صوري است و ربطي به عملكرد واقعي شركت‌ها كه پيش از اين از طريق اطلاعيه‌هاي خود آن را اعللام كرده‌اند ندارد.

هر چند حدود دو هفته از اجراي اين تصميم مي‌گذرد، اما هنوز هيچ شركت دولتي آن را عملي نكرده است. برخي از فعالان بازار معتقدند كه اين كار براي شركت‌ها عملي نيست و چون خود شركت‌ها نيز با آن مخالف هستند، تا كنون آن را اجرا نكرده‌اند. اين كارشناسان به بي‌اعتمادي مسوولان اين شركت‌ها به تصميم‌ و نظرات اقتصادي دولت جديد اشاره مي‌كنند و مي‌گويند: به دليل تغييرات گسترده‌اي كه در سطوح مديريتي اين شركت‌ها صورت گرفته، امكان كوچكترين اقدامي از سوي اين شركت‌ها در شرايط فعلي وجود ندارد. بر اين اساس در چند روز گذشته تلاش مسوولان بورس و وزارت اقتصاد تنها عاملي بوده كه مانع كاهش شاخص به زير ۱۰ هزار شده است.


اگرچه احتمال داده مي‌شد كه بازنگري در تصميم نادرستي كه دولت يك ماه پيش مبني بر قرار دادن سيمان در سبد حمايتي، و سپس باز گشتن سيمان به بورس، رونقي دوباره در بازار سهام تهران بوجود خواهدآورد، اما اين اتفاق هم كمكي به بهبود وضعيت نكرده است. هم اكنون در بورس تهران همه فروشنده هستند و هيچ خريداري وجود ندارد. هم اكنون ۲۵ شركت فعال سيماني موجود در بورس تهران بيش از ۸/۱۷ درصد ارزش كل بورس را دراختيار دارند. اين شركت‌ها به عنوان بزرگترين گروه صنعتي در بورس بيش از۱۰۰ هزار سهامدار و حدود ۶۲ هزار ميليارد ريال ارزش دارند.


اقتصاددانان معتقدند براي رونق دوبار بايد اعتماد از دست رفته سهامداران حقوقي و حقيقي را بازسازي كرد كه به نظر مي‌رسد اين كار هر روز دشوارتر از روز قبل مي‌شود. به عقيده آنان، مشخص نشدن وضعيت سيمان كه بالاخره به بورس فلزات مي‌رود يا در همين باز اوراق بهادار تهران مي‌ماند، تشنجاتي كه هر روز به واسطه سخنان احمدي‌نژاد فضاي اقتصادي را آلوده مي‌كند و سرانجام خارج شدن سرمايه گذاران حقيقي بزرگ از بورس و بلاتكليفي مديران شركت‌هاي دولتي، نابساماني بازار سرمايه ايران را تشديد كرده است.

 

منبع : (Rooz Online)